Uspokój się!

Uspokój się!

Zamiast używać wyżej wymienionego polecenia, które po pewnym czasie nie robi już wrażenia, możemy zaproponować dziecku zabawy organizujące zachowanie i wyciszające układ nerwowy

Zabawa "naleśnik"/"hot-dog"

Polega na ciasnym zawijaniu dziecka w kołdrę. Po zawinięciu można dziecko "docisnąć" i pomasować przez kołdrę. Następnie dziecko ma za zadanie wydostać się jak dżem z naleśnika lub parówka z hot-doga.

Uspokój się ćwiczenie 1

Dzieci możemy zawijać w różnego rodzaju faktury, w koce, karimaty lub folie bąbelkowe.

Gabinet SI - zabawa

Przepychanki

Wszelkiego rodzaju zabawy i aktywności polegające na siłowaniu, przepychaniu i ciągnięciu doskonale organizują zachowanie dziecka i pomagają mu się wyciszyć. Ciekawą zabawą jest zabawa w "Posąg", gdzie dziecko przyjmuje określoną pozę, a rodzic próbuje zburzyć lub przesunąć posąg. Znana jest również zabawa w "Paczkę", w której dziecko leżąc na plecach lub siedząc między nogami rodzica, obejmuje rękoma swoje nogi tworząc "paczkę". Zadaniem rodzica jest ją rozpakować. Dużo radości dzieciom sprawia "Ośmiornica", w której dziecko swoimi mackami przysysa się do podłogi lub do ściany, a rodzic musi poradzić sobie z jej mocnymi przyssawkami - w tej zabawie dobrze też zamienić się rolami.

Uspokój się ćwiczenie 2

Masaże uciskowe

Dobrym sposobem na uspokojenie oraz poprawienie czucia całego ciała jest masowanie ciała ciężkimi przedmiotami (np. piłką). Masaż możemy również wykonać makaronem piankowym lub wałkiem kuchennym z wyczuciem dociskając ciało dziecka. Należy zaobserwować, jak mocnego ucisku potrzebuje dziecko. Makaron piankowy możemy również wykorzystać by oklepać i opukać ciało dziecka. Używając ciężkiej piłki możemy zagrać w kręgle lub wykorzystać ją do innych znanych nam zabaw z piłką.

Uspokój się ćwiczenie 2

Kolejnym pomysłem jak wykorzystać makaron piankowy, to użycie go jako miecza do walki. Dodatkowo, aby rozładować napięcie i negatywne emocje dziecko może uderzać nim o podłogę. Ściskanie gumowych piłek, gniotków nie dość, że zorganizuje zachowanie dziecka, to dodatkowo poprawi pracę dłoni. Dostarczenie odpowiednich bodźców sensorycznych do układu nerwowego odbywa się również poprzez podskoki (góra/dół), mogą to być podskoki na piłce, trampolinie lub po prostu na podłodze.

Uspokój się ćwiczenie 2

Kompresja

Kompresja polega na uciskaniu głowy i ramion (ucisk do środka) następnie "pompowaniu" stawów łokciowych, nadgarstków, palców dłoni i ucisku bioder (w kierunku do dołu), całość kończą mocne podskoki. Wszystkie ruchy wykonujemy w podanej wyżej kolejności, każdy powtarzamy około 10 razy.

Uspokój się ćwiczenie 2

Regularne stosowanie prezentowanych zabaw i technik pomoże wprowadzić układ nerwowy w uporzątkowany i zorganizowany stan. Zabawy te pomocne są również w normalizacji czucia głębokiego ciała, problemach dotykowych i służą poprawie napięcia mięśniowego. Sprawdź czy zadziała.

Siedem Zmysłów - gabinet terapeutyczny Warszawa - zapraszamy.